Masaža, drevna veština lečenja
Masaža, iskonski dodir ruku, božanska veština lečenja i terapija stara koliko i samo čovečanstvo.
Reč masaža potiče od arapske reči massa sto znaci dodirivati, pritiskati, pipati. Potice iz tradicionalne kineske medicine i 3000 godina pre nove ere kinezi su je nazivali Nei Jing i primenjivali su je kod bolesti lokomotornog sistema. Japanci su razvili tehniku shiatsu ili pritisak prsta kojom su vršili određenu akupresuru. Indijska knjiga Ajur Veda napisana 1800 godina pre nove ere opisuje masažu kao kao trljanje i šamponiranje koje preporučuju za ozdravljenje tela.
Primenjivali su je u Egiptu, Persiji, Mesopotamiji, zemljama nekadasnjeg starog sveta. Rimljani i Grci su takođe praktikovali masažu. Hipokrat je govorio da svi terapeuti moraju da znaju masažu a njegov učenik Herodonas je primenjuje u lečenju istegnuća i to je ustvari prva terapeutska masaža. Rimljani je koriste u vojne i sportske svrhe. Prvi zapis o sportskoj masaži potiće od Rimljanina Oribasiusa iz 4 veka.
U savremenom dobu Per Henrik Ling, Švedjanin spojio je znanja tradicionalne kineske masaže sa potrebama savremenog čoveka i nastala je švedska masaža. Smatra se osnivačem kineziterapije i savremene masaže koja je doživela procvat u 19. veku. Za ovaj period vezuje se i ruska lekarka Isidora Zabludovski koju smatraju utemeljivačem savremene terapeutske masaže.
Primenom na određene delove tela postiže se harmonizacija psihičkih funkcija i stanja. Predstavlja i odličnu prevenciju od infekcija, suština je u postizanju prokrvljenosti tkiva i organa.
Benefiti masaže:
- Telo se oslobadja od napetosti, opuštaju se mišići
- Ubrzava se krvotok I limfotok
- Ublažava se hronični bol
- Smanjuje stres
- Ubrzava oporavak posle bolesti
- Poboljšava se se elastičnost i regeneracija kože
- Usporava i produbljuje disanje
- Poboljšava san
- Ubrzava metabolizam
- Pospešuje izbacivanje štetnih materija iz organizma
- Deluje na unutrašnje organe
- Poboljšava imunitet
- Poboljšava koncentraciju
Dodaj komenatar